FlowHeater Designer این امکان را فراهم می کند تا بین منبع داده (data sources) های مختلف ارتباط برقرار کنید. طیف گسترده ای از منابع داده ها را می توان با استفاده از آداپتورهای قابل تعویضی که در FlowHeater ارائه شده اند، بدون هیچ گونه محدودیتی در جریان داده ها، به هم متصل نمود. به عنوان مثال داده های موجود در جداول دیتابیس اوراکل می توانند مستقیماً و بدون نیاز به هیچ گونه مداخله ی دستی، در پایگاه داده MS SQL Server کپی شوند. توابعی که FlowHeater ارائه می دهد، امکان ارتباط برقرار کردن، خواندن/نوشتن بین دیتابیس های مختلف را فراهم می کند.
آن چه FlowHeater را قدرتمند کرده است، وجود Adapters هاست که هرکدام از آن ها برای کار با نوع خاصی از دیتابیس  ها تعریف شده اند و مجموعه ای از ویژگی های موردنیاز برای خواندن، نوشتن و یا ویرایش داده ها را در اختیار کاربر قرار می دهند. از طرفی این آداپترها کاملاً منعطف بوده و می توانند با ترکیب های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

 

انواع Adapter ها:

– Text files: کار با فایل های متنی مانند CSV, TXT, ASCII, FlatFile و …
– MS Access: وارد نمودن و یا استخراج مستقیم داده از دیتابیس های Microsoft Access MDB, MDE, ACCDB, ACCDE (تمام نسخه های اکسس از Access 97 تا Access 2016) و …
– MS Excel: کار با فایل های MS Excel (پشتیبانی از تمام نسخه های اکسل Office 97 تا Office 2016)
– MySQL: امکان وارد کردن و استخراج مستقیم داده ها از دیتابیس های MySQL Server 3.x و بالاتر
– MS SQL Server: وارد کردن و استخراج داده از جداول و دیتابیس های MS SQL Server (تمام نسخه های SQL Server 7.0 تا SQL Server 2014 پشتیبانی می شوند)
– XML files: کار با فایل های xml
– Oracle Databases: وارد نمودن، خروجی گرفتن و ویرایش مستقیم دیتا از پایگاه داده اوراکل (پشتیبانی از Oracle 8 تا Oracle 12c)
– SQLite: وارد نمودن، خروجی گرفتن و ویرایش مستقیم دیتا از پایگاه داده SQLite3
– PostgreSQL: وارد نمودن، خروجی گرفتن و ویرایش مستقیم دیتا از پایگاه داده PostgreSQL (پشتیبانی از نسخه های 8.x و 9.x)
– Generating test data: برای تولید داده های تست
– ODBC Datenquellen
– OleDB Datenquellen
– .NET DataTable
– و …